Strona główna - Grzyby okolic Spytkowic| Mapa serwisu | Spis gatunków | Nawigacja | O stronie | Objaśnienia| Moje wyprawy | Ciekawostki|
| Darz Grzyb | Kiedy w las | A. Mickiewicz | Ciekawe linki | Nowości| Słownik | Literatura | Przepisy | Ankieta |

Akcesoria na wyprawe na grzyby

| profesjonalny nóż na grzyby | suszarki do grzybów | GPS | Paweł o GPS |

Z czym wybierać się do lasu ? Jakie koszyki, noże zabrać ze sobą. Te i wiele innych ciekawych tematów zawierać będzie ta strona.
Paweł Chilecki z Zakopanego po lekturze książki Wielka księga grzybów (wydanie Słowackie) dowiedział się jak powinien wyglądać nóż prawdziwego profesjonalisty grzybiarza. Będąc we Włoszech kupił dwa takie profesjonalne noże - jak one spisują się w lesie napiszemy niebawem po pierwszych wiosennych grzybobraniach.
Ciekawy jestem czy jest w Polsce producent noży przystosowanych specjalnie dla grzybiarzy ? Jeśli jest taki chętnie zareklamuje jego ofertę na tej stronie.
Mamy z Pawłem w tym roku zamiar zaprezentować specjalne wkłady wiklinowe do plecaków na grzyby. Jak Paweł mówi są zamówione i wytwórcy... :) Jak będą wyglądać zobaczymy. Jedno jest pewne chodząc po górach wygodnie mieć wolne ręce...

W marcu dostałem w prezencie od Pawła nóż przywieziony z Włoch jak wygląda widać na fotce.
Super kombajn :) Obiera, czyści, i wyciąga ślimaki mało tego ma jeszcze miarkę "wymiar ochronny grzyba" :) i pomiar rekordowych okazów.

Moje noże  Mój nóż na grzyby - prezent od Pawła Moje noże na grzyby Moje noże na grzyby  na grzyby...

A może tak inni prześlą fotki swoich ulubionych noży na grzyby... :)

Kilka fotek z książki Pawła:

Wielka księga grzybów -wydanie Słowackie Kosze i noże na grzyby Czy w Posce można kupić takie noże - czy jest ich producent ?
Jak bardzo przydatny jest taki nóż Masz jakieś ciekawe fotki, informacje na temat akcesorii prawdziwego profesjonalisty grzybiarza napisz
zenit@kki.pl
Wszystkim życzę taki koszy grzybów w tym roku

Fotki noży made in USA - fot 1, fot 2

Suszarka - producent Niewiadów Suszarki do suszenia grzybów - przedstawiona na fotkach   (producent Niewiadów) Suszarka - producent Niewiadów
Proszę o opinie na temat suszarek do grzybów która najlepsza ?

GPS - nasz pomocnik w czasie wyprawy na grzyby

GPS Pawła nasz "radar" na grzybowe miejsca   Mapka z zaznoczoną trasą Pawła podczas wyprawy na ucho bzowe

Wypowiedź Pawła Chileckiego na temat GPS:

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi na tym forum zdecydowałem wyrazić swoje zdanie na temat urządzenia zwanego GPS. Jak już wiesz i ja jestem posiadaczem tego urządzenia o nazwie Vista firmy Garmin. Przesłałem ci mapę z ostatnio naniesioną trasą wyprawy na ucho bzowe. Może zamieścisz ją na swojej stronie w tym dziale.Mapka z zaznoczoną trasą Pawła podczas wyprawy na ucho bzowe Zgadzam się z całą stanowczością z panem Ruchlewiczem iż podawanie miejsc występowania danego gatunku grzybów na danym obszarze było by nie wskazane a wręcz szkodliwe. Poza tym żaden zdrowo myślący grzybiarz takiej informacji nie poda , bo kto lubi jak mu się depta w lesie po piętach. Każdy ma swoje miejsca i ich pilnie strzeże. Można je pokazać jednemu czy dwóm znajomym tak jak to my pokazaliśmy tobie i ty tego nie ogłosiłeś na swojej stronie, ale wszystkim zainteresowanym? O nie! Nigdy. Powiedz co by się stało gdybyśmy teraz powiedzieli o miejscu występowania smardzy które są pod ochroną a są wyśmienitymi grzybami jadalnymi ty je znasz i ja je znam a co będzie jak je wszyscy poznają ? Wiesz że jest to bardzo rzadko występujący gatunek .Oczywiście aby znaleźć te grzyby czy inne trzeba jeszcze znać odpowiednią porę ich występowania na danym terenie w danych warunkach pogodowych. Nie wszyscy przecież wiedzą (myślę tu o niedzielnych grzybiarzach ) że aby odnieść sukces trzeba nie tylko wiedzieć gdzie szukać ale o której porze roku ,czy jest sucho czy nie ,czy jest to zbocze nasłonecznione czy nie itd. Wiele czynników składa się na to czy w danym miejscu znajdziemy grzyby. Tylko ci dobrzy w swoim fachu czują to gdzie trzeba iść i szukać. Mam taki przykład który sprawdziłem kilkanaście razy a mianowicie miejsce w którym od kilku lat znajduje prawdziwki. Rosną one na środku drogi leśnej ale tylko pomiędzy 20 a 30 lipca i nigdy więcej w danym roku. Bywałem tam już wiele razy przez ostatnie lata i tylko w tych dniach znajdywałem tam grzyby. Więc myślę że podanie namiaru Gps na takie miejsca jak to nie zrobiło by większej szkody bez podania okresu występowania ! Ale jednak tego nie zrobię i sadzę że nikt ni zrobi. Jeżeli zaś chodzi o pewnego rodzaju gatunki bardzo rzadkie których przeważnie się nie zbiera dla celów komercyjnych np: takich jak Okratek Australijski to można stworzyć stronę z dostępem na hasło i tam udostępniać naprawdę zainteresowanym osobom należącym tylko do klubu "Darz Grzyb".
Jeśli chodzi zaś o toczy kupić czy nie GPS do lasu to pierwsze trzeba popatrzeć na własną kieszeń bo nie są to tanie urządzenia mogę się wypowiedzieć na ten temat to sugerował bym kupowanie urządzenia które posiada funkcję powrotu do miejsca wyjścia, po trasie przebytej. Urządzenia które tego nie posiadają mogą się np w górzystym terenie nie sprawdzić, bo kto wie na jakie przeszkody w terenie natrafimy idąc najkrótszą drogą wyznaczoną przez gps-nawigatora. Przecież mówimy tu o terenie dla nas nieznanym.
Reasumując Gps na pewno jest przydatnym urządzeniem dla grzybiarza w celu:
1.oznaczania dla siebie miejsc występowania grzybów
2.sporządzania map wypraw
3.spokojnego powrotu do auta

Jeżeli ktoś posiada Gps wyposażony we wczytywanie map, komputer podróżny wysokościomierz i inne takie funkcje będzie to jeszcze większa zabawa po powrocie z grzybów i wczytaniu danych do komputera.
Z poważaniem
Członek Klubu Paweł Chilecki


Czekam na fotki akcesorii innych członków klubu i sympatyków strony :)
zenit@kki.pl